MAŁŻEŃSTWO
Kandydaci do małżeństwa zgłaszają się do kancelarii parafialnej celem załatwienia formalności związanych z planowanym małżeństwem na 3 miesiące przed datą ślubu.
Jakie warunki należy spełnić i jakie dokumenty dostarczyć?
- Świadectwo Chrztu Świętego najnowszej daty (nie starsze niż 6 miesiące od daty wystawienia). Świadectwo Chrztu zawiera informację o stanie wolnym. Fakt zawarcia małżeństwa przekazywany jest także do parafii miejsca Chrztu i jest odnotowany w Księdze Metrykalnej.
- Świadectwo z katechezy z zakresu szkoły ponadpodstawowej (licealnej, zawodowej, technicznej). Kandydaci, którzy nie mają takiego świadectwa zobowiązani są do skorzystania z tzw. katechumenatu przedmałżeńskiego.
- Dowód osobisty
- Należy uczestniczyć w naukach przedślubnych. Najbliższe nauki w naszej parafii odbędą się we wrześniu 2018r. Dokładne daty zostaną podane późniejszym terminie. Każda para narzeczonych bierze udział w 3 naukach:
- nauka ogólna dla grupy narzeczonych głoszona przez księdza – czas trwania około 2,5h.
- nauka ogólna dla grupy narzeczonych głoszona przez doradcę rodzinnego – tydzień po spotkaniu z księdzem
- jedno indywidualne spotkanie narzeczonych z doradcą rodzinnym – umawiane indywidualnie po nauce ogólnej
- Należy uczestniczyć w Dniu Skupienia dla narzeczonych. Dni skupienia odbywają się w trzech tyskich parafiach: św. Benedykta , św. Marii Magdaleny , św. Franciszka i św. Klary . Aktualny plan Dni Skupienia umieszczony jest obok wejścia do zakrystii naszego kościoła.
- Dostarczyć zaświadczenie z USC celem zawarcia małżeństwa konkordatowego.
- Jeżeli kandydaci zawarli już małżeństwo w USC, wtedy okazują stosowny dokument.
- Wdowcy lub wdowy dodatkowo dostarczają świadectwo śmierci małżonka.
- W przypadku, gdy kandydaci (zarówno kobieta jak i mężczyzna) nie ukończyli lat 18, wymagana jest zgoda Sądu dla nieletnich, dyspensa z Kurii Biskupiej oraz zgoda rodziców. Jednakże załatwienie tych spraw dokonuje się przy udziale Proboszcza.
- Narzeczeni pragnących pogłębić przygotowanie do małżeństwa mogą skorzystać z dodatkowych propozycji dostępnych w naszej diecezji. Małżeństw to decyzja, przygoda i odpowiedzialność na całe życie, dlatego gorąco rekomendujemy poniższe programy przygotowania do małżeństwa:
Kandydaci do małżeństwa zechcą przypomnieć sobie przed przybyciem do kancelarii parafialnej:
6 Prawd Wiary
7 Sakramentów św.
10 Przykazań Bożych
Ojcze Nasz
Wierzę w Boga
Podstawowe wiadomości o Jezusie Chrystusie.
Małżeństwo zawierane jest w czasie Mszy św. lub poza nią. Termin ustala się z księdzem w kancelarii parafialnej. Jeśli małżeństwo zawierane jest poza Mszą św., wtedy wypada, aby młodzi małżonkowie zamówili Mszę św. w swojej intencji w innym terminie.