Pogotowie modlitewne

Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą. (Mt. 7, 7-11).

 

 

Każdy z nas staje czasami wobec sytuacji trudnej, może dramatycznej, lub po ludzku patrząc – beznadziejnej. Trudności dotykają nas w sferze fizycznej, psychicznej i duchowej, a te najtrudniejsze nierzadko dotyczą wszystkich trzech obszarów. Uciekamy się w takich sytuacjach nie tylko do pomocy ludzkiej, ale często – jako chrześcijanie – po prostu padamy na kolana i błagamy Boga o miłosierdzie a Matkę Bożą i Świętych o wstawiennictwo. To bardzo naturalne i bardzo ludzkie zachowanie. Dobrze również gdy w tej „walce na kolanach” nie jesteśmy sami, bo gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w imię Jezusa tam i On jest pośród nich – a więc wchodzi również w nasze troski, cierpienia i nadzieje.

 

Z tej właśnie potrzeby zrodził się pomysł pogotowia modlitewnego – czyli adresu, pod który każdy może kierować swoje osobiste pilne i ważne prośby, mając pewność, że w tym momencie bracia i siostry z naszej parafii klękają razem z Tobą i w Twojej intencji przed Bogiem, wstawiając się jeden za drugiego. Grzesznik prosi bezinteresownie za grzesznika; nie ze względu na swoje zasługi ale ze względu na obietnicę Jezusa: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.

 

Pan Jezus wywiązuje się z obietnic i zawsze może dać więcej niż prosimy, jednak daje nam tyle na ile „pozwala Mu” nasza wiara. Pamiętajmy, że Bóg chce wszystkiego co dla nas najlepsze. Nie oznacza to jednak wyłącznie rozwiązań po naszej myśli. Padnij na kolana, oddaj Jezusowie swoje życie, poproś innych o modlitwę i przygotuj się na cuda!

 

 

Jak działa pogotowie modlitewne?

 

W naszej parafii od wielu lat działają dwie grupy ściśle związane z modlitwą. Są to: grupa różańcowa oraz grupa modlitewna „Ruach”, która organizuje i prowadzi wraz z parafianami otwarte dla wszystkich czwartkowe spotkaniach modlitewnych wokół adoracji Najświętszego Sakramentu. Ludzie działający we wspomnianych grupach stanowią realne i stałe zaplecze modlitewne naszej parafii. Osoby należące do tych grup zobowiązały się również do „szturmowania” Nieba we wszystkich sprawach jakie pojawią się w ramach pogotowia modlitewnego.

 

 

Jeżeli chciał(a)byś poprosić o modlitwę skorzystaj z poniższego formularza w następujący sposób:

 

  1. Podaj co najmniej imię oraz adres e-mail. Zasadniczo nie przyjmujemy anonimowych próśb. Adres e-mail musi być prawidłowy ponieważ wysyłamy na niego potwierdzenie przyjęcia prośby.
  2. W treści wiadomości opisz sprawę – dlaczego prosisz o modlitwę. Nie przyjmujemy próśb „w pewnej intencji”, „w Bogu wiadomej intencji” itp. Napisz konkretnie, w jednym – dwóch zdaniach.
  3. Bracia i siostry należący do pogotowia modlitewnego rozpoczynają modlitwę w Twojej intencji od momentu wysłania prośby przez najbliższy tydzień.
  4. Jeżeli chciałbyś prosić o dalszą modlitwę, po tygodniu napisz ponownie. Możesz opisać na jakim etapie jest obecnie Twoja sprawa. Jeżeli napiszesz zanim minie tydzień od Twojej ostatniej prośby, nowa prośba będzie dołączona do obecnej modlitwy – bez dodatkowego potwierdzenia przyjęcia intencji.
  5. Pamiętaj, że pogotowie modlitewne to nie automat do spełniania życzeń; angażuj się również swoją modlitwą i wiarą.
  6. Modlitwa to nie tylko prośba ale również uwielbienie, dziękczynienie i przebłaganie. Możesz wobec tego poprosić o modlitwę dziękczynienia za jakąś sytuację, uwielbienia w obecnych okolicznościach bądź przebłagania za jakieś działania lub zaniechania.
  7. Jeżeli widzisz efekty modlitwy, skorzystaj ponownie z formularza i podziel się darami jakie otrzymałeś od Boga. Każda dobra wiadomość umacnia również nas i motywuje do uwielbienia Najwyższego.

 

Jak zostać członkiem pogotowia modlitewnego? Możesz skorzystać z jednego lub kilku poniższych dróg:

  1. Przychodź na czwartkowe spotkania modlitewne
  2. Przystąp do grupy różańcowej
  3. Zapisz się na newsletter pogotowia modlitewnego a intencje modlitewne będziesz otrzymywał na maila.

 

Przystąpienie do grupy nie jest związane ze złożeniem jakiejkolwiek deklaracji pisemnej a podjęte zobowiązanie ma charakter duchowy. Członkowie pogotowia modlitewnego zobowiązują się do uczynienia codziennie co najmniej jednej z poniżej  sugerowanych praktyk w intencjach pogotowia:

 

  • udział w Mszy Świętej i przyjęcie Komunii Świętej w intencjach nadsyłanych do pogotowia modlitewnego.
  • rozważanie 1 dziesiątki Różańca
  • modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego
  • rozważanie Drogi Krzyżowej
  • podjęcie postu (od pokarmu, napoju, innej przyjemności)
  • pół godziny osobistej modlitwy przed tabernakulum bądź wystawionym Najświętszym Sakramentem
  • pół godziny rozważania fragmentu Pisma Świętego (np. Ewangelii lub czytania z danego dnia)
  • ofiarowanie jałmużny z intencją wysłuchania próśb nadesłanych do Pogotowia Modlitewnego
  • uczynek miłosierdzia wobec bliźniego z intencją wysłuchania próśb nadesłanych do pogotowia modlitewnego

 

Możesz przystąpić do pogotowia modlitewnego na stałe bądź czasowo. Jest to wyłącznie Twój wybór. Jeżeli zapisałeś się na newsletter, każdy przychodzący do Ciebie e-mail z intencjami napływającymi do pogotowia zawiera w w nagłówku opcję „wypisz się”. Wybranie jej oznacza automatyczne usunięcie Twojego adresu e-mail z bazy subskrybentów pogotowia.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia pw. Ducha Świętego w Tychach, siedziba: Tychy, Myśliwska 43.